100 PIEŚNI NA 100 – LECIE
Ponad 100 uczestników – solistów i zespołów – wystąpiło podczas Festiwalu 100 Pieśni na 100-lecie, który odbył się 30 września w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.
Festiwal 100 Pieśni na 100-lecie to jedna z imprez zorganizowana przez Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu z okazji setnej rocznicy swojego istnienia i stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
- Pieśni patriotyczne zajmują szczególne miejsce w historii naszego narodu. Od wieków towarzyszyły żołnierzom i wszystkim Polakom w decydujących momentach dziejowych. Uczyły miłości do Ojczyzny, zagrzewały do boju, budziły optymizm i nadzieję, rozgrzewając serca Polaków w kraju i za granicą. Zawsze były obecne na kartach historii jako symbol siły narodu i głębokiej wiary w odrodzenie. W czasie pokoju przypominały zaś o bohaterskich czynach rodaków. W słowach i nutach pieśni patriotycznych zaklęta jest opowieść o naszej Ojczyźnie – mówi organizator Festiwalu Agnieszka Małecka.
W tej lekcji historii wzięli udział uczniowie szkół nie tylko z terenu gminy Kazimierz, ale także z powiatu puławskiego. Widzowie usłyszeli ponad 50 bardziej i mniej znanych pieśni patriotycznych, nierzadko włączając się w ich wykonanie.
- Anielskie głosy i wyśpiewane przez nie opowieści i liryczne wyznania pozwalały się wzruszyć, nierzadko zachęcały do włączenia się w wykonywaną pieśń – mówi jeden z widzów.
Niektóre wykonania – jak w przypadku uczniów z Dąbrówki – przypominały minispektakle – z własną scenografią, choreografią i słowem przewodnim.
- To jest bardzo ważne wydarzenie, bo z jednej strony pokazuje nasz patriotyzm, miłość do ojczyzny, ale również ma względy wychowawcze, dydaktyczne – w ramach tzw. kształcenia obywatelskiego ważne jest, żeby przypominać w różnych formach, jak to z tą naszą ojczyzną było, jakie były jej koleje losu, jakie okoliczności spowodowały, że wybiła się na niepodległość – mówi burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula.
Organizatorem festiwalu była społeczność szkolna Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. Impreza wpisuje się także w cykl imprez organizowanych z okazji stulecia istnienia szkoły założonej w 1918 r. pod nazwą Szkoła Rzemiosł Budowlanych.
Tekst i fot. Anna Ewa Soria