200. rocznica wydania Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.
Inscenizacje "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza w wielu punktach Kazimierza, romantyczne manifesty trzech pokoleń kazimierzaków i wspólna biesiada przy ognisku wraz z dudarzem przy dźwiękach jego muzyki . Tak w Kazimierzu celebrowano 200. rocznicę wydania Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.
Mickiewiczowskie "Ballady i romanse" odczytano w pięciu różnych punktach miasta. Uznaną za manifest epoki - balladę "Romantyczność" przeczytano w samym sercu Miasteczka - pod studniąna rynku. Druga rynkowa studnia stała się świadkiem "Powrotu taty". Igraszki diabła w "Pani Twardowskiej" rozegrały się na kazimierskim zamku. Pani zabiła pana w "Lilijach" na skwerku przy poczcie, a Świtezianka objawiła się spacerującym przy pięknej pogodzie nad Wisłą u ujścia Grodarza. Podsumowaniem wszystkich czytań było wspólne celebrowanie siewby na Małym Rynku i delektowanie się opowieścią dudarza z ballady "Dudarz".
W role bohaterów mickiewiczowskich ballad wcielili się kazimierzacy - restauratorzy, artyści, nauczyciele i młodzież, w tym uczniowie z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza, która przygotowała dwie ballady: "Świteziankę" i "Lilije".
Inscenizacjom sprzyjała piękna, słoneczna pogoda, która pozwoliła cieszyć się pięknem i Kazimierza, i literatury.