Czytamy Kuncewicza w Muzeum Nadwiślańskim
Młodzież z Koszczyca uczestniczyła w roli lektorów w święcie Jerzego Kuncewicza organizowanym przez Dom Kuncewiczów – literacki oddział Muzeum Nadwiślańskiego.
O Jerzym Kuncewiczu przeciętny zjadacz chleba wie raczej niewiele. Może co najwyżej tyle, że był to mąż związanej z Kazimierzem pisarki Marii Kuncewiczowej. A przecież to on związał tę pisarkę w Miasteczkiem, to dzięki niemu powstał tu dom zwany dzisiaj Kuncewiczówką.
Jerzy Kuncewicz – działacz niepodległościowy, filozof, działacz społeczno – polityczny, urzędnik ministerialny, nauczyciel, literat, prawnik, żołnierz, mąż. Jerzy Kuncewicz – to jemu poświęcone zostało spotkanie w słoneczną sobotę 10 marca w Muzeum Nadwiślańskim.
Młodzież z różnych klas technikum Koszczyca czytała fragmenty wspomnieniowej książki Kuncewicza „Wyspy pamięci”, które przybliżały postać autora, ale także Kazimierz i Polskę jego czasów. Lata młodzieńcze Kuncewicza przypomniał ceniony historyk Jan Lewandowski.
Była to prawdziwa lekcja historii, w roku niepodległościowym – także z Piłsudskim w tle.
W trakcie spotkania zaprezentowano Medal i Dyplom Niepodległości dla żony Jerzego Kuncewicza Marii Kuncewiczowej „za pracę w dziele odzyskania niepodległości” podpisanym własnoręcznie przez Józefa Piłsudskiego, z którym samemu Kuncewiczowi – działaczowi niepodległościowemu – było raczej nie po drodze.
Spotkanie w Muzeum było też okazją do prezentacji ostatniego tomu lubelskiego kwartalnika „Akcent” poświęconego Józefowi Piłsudskiego w 150. rocznicę jego urodzin.
W spotkaniu pod kierunkiem Anny Ewy Sorii fragmenty „Wysp pamięci Jerzego Kuncewicza czytały: Eliza Murat 4zt, Olga Pasternak 1 at,Magdalena Zawadzka 3 at, Dominika Tupaj 1ct, Kaja Bryś 3 at.
Tekst i foto: Anna Ewa Soria