CZYTAMY LOKALNIE
W Koszczycu dobiegła końca realizowana w ciągu trzech semestrów w roku 2020 / 21 i 2021/22 akcja Czytamy lokalnie. To innowacja pedagogiczna realizowana w klasach technikum przez nauczycielkę języka polskiego Annę Ewę Sorię. Jej celem jest podniesienie poziomu czytelnictwa wśród młodzieży.
Inspiracją dla tego działania były dwie akcje czytelnicze: polska „Cała Polska czyta dzieciom” oraz szwajcarska „Silent! On lit!”. Dlatego też młodzież na godzinach wychowawczych czytała w ciszy razem z wychowawcami wybrane książki – te przyniesione z domu lub te przygotowane przez szkolną bibliotekę. Na lekcjach polskiego głośno przez nauczyciela czytane były obszerne fragmenty książki „Jasność” Mai Wolny – nagradzanej w Polsce i za granicą pisarki z Kazimierza, autorki takich książek jak „Kara”, „Czarne liście”, „Powrót z Północy”, „Księgobójca” czy „Pociąg do Tybetu” . Celem akcji jest bowiem zainteresowanie młodzieży literaturą związaną z ich małą ojczyzną.
„Jasności” – pierwszej polskiej powieści z gatunku climate fiction – poświęcony został nie tylko cykl lekcji języka polskiego, ale także cykl wykładów i warsztaty. Wszystkie one były okazją do dyskusji nie tylko w czasie spotkań, ale także indywidualnych po ich formalnym zakończeniu.
Wykłady prowadziły panie ekspertki z Muzeum Nadwiślańskiego. 29 listopada 2022 r. odbyło się spotkanie z Moniką Januszek – Surdacką kierowniczką Domu Kuncewiczów – oddziału Muzeum Nadwiślańskiego poświęcone psychomanipulacji, 17 stycznia spotkanie z Joanną Szkuat kierowniczką Oddziału Przyrodniczego Muzeum na temat ochrony środowiska i klimatu.
Jeszcze w starym roku 15 grudnia pani Maja Wolny przeprowadziła warsztaty literackie dla wybranej młodzieży z wszystkich klas technikum poświęcone dystopii. Za najciekawsze rozwiązanie zaproponowanych przez pisarkę zadań nagrody ufundowane przez Maję Wolny otrzymali uczniowie z klas 4at i 3atp. W ramach symbolicznego podziękowania Maja Wolny otrzymała od szkoły portret wykonany przez uczennicę klasy 1at Zuzannę Sabę.
Działaniom tym towarzyszyły lekcje biblioteczne oraz działania plastyczne promujące czytelnictwo w przestrzeni szkolnej, w tym Literackie drzewo książek.
Innowacja ”Czytamy lokalnie” została nagrodzona w konkursie Ministerstwa Edukacji i Nauki „Kierunek Innowacja”. Jej autorka została zaproszona do udziału jako prelegentka w konferencji metodycznej „Innowacje pedagogiczne w edukacji humanistycznej” organizowanej 19 stycznia w formie online przez Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia omówionych działań, Panu Dyrektorowi, Pani Kierownik Internatu, Nauczycielom, w tym Pani Bibliotekarce, i Uczniom. Szczególne podziękowania przekazuję Autorce powieści „Jasność” i Paniom Kierowniczkom oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego za nieodpłatną pracę z młodzieżą Koszczyca na rzecz podniesienia jej poziomu czytelnictwa – Anna Ewa Soria.