„Koszczyc” – czuje, widzi, analizuje i planuje.
Jako pierwsza szkoła w Kazimierzu - realizujemy program edukacyjny Izby Architektów RP, współtworzony z Fundacją Promocji Architektury SARP. „Kształtowanie przestrzeni” w Kazimierzu - „Koszczyc” – czuje, widzi, analizuje i planuje.
Wracając do pierwotnych idei szkoły, w Miasteczku zwanym miejscem architektów i artystów – w dawnej Szkole Rzemiosł Budowlanych, jaką jest nasz Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza realizujemy program „Kształtowanie przestrzeni” oparty na kilku cyklach warsztatów architektonicznych skierowanych do młodzieży w wieku od 12 do 19 lat, traktujących o mieście, domu i przyszłości.
Mając na uwadze troskę o najbliższe otoczenie i jednoczesny niepokój o polski chaos przestrzenny - architekci wchodzą do szkół, promując wspólne działanie i współpracę, ucząc analiz i procesów projektowych – kształtując młodych, świadomych obywateli. Młodzież ma prawo do wypowiedzi, uczy się dialogu i dbałości o dobro wspólne, bo to w ich rękach leży przyszłość. Bez względu na role, jakie będzie grać w społeczeństwie, będzie miała wpływ - i co uświadamiają jej zajęcia - już ma - na jakość otaczającej nas przestrzeni. Zgodnie z ideą programu: „każdy z nas ma wpływ na przestrzeń, która go otacza, niezależenie od swojego wieku, wykształcenia, profesji czy miejsca zamieszkania. Często zapomina się o tym, zauważając tylko decyzje podejmowane przez samorządy, architektów czy planistów.
Program edukacyjny „Kształtowanie Przestrzeni” powstał po to, by kształtować świadome społeczeństwo: ludzi, którzy zgłaszają wartościowe projekty do budżetu obywatelskiego i potrafią zadbać o estetyczne szyldy swoich miejsc pracy; umieją czytać plan miejscowy i zadbać o ergonomię w mieszkaniu; doceniają lokalny koloryt swoich miast i są otwarci na nowoczesne rozwiązania architektoniczne; są częścią społeczeństwa obywatelskiego i nie boją się mieć indywidualnego podejścia do najbliższej przestrzeni; czują dumę płynącą z tożsamości lokalnej i bez kompleksów poruszają się, poznając nowe rejony; są odpowiedzialni za swoje miejsce na ziemi”. Tej jesieni realizujemy cykl „MY – i przestrzeń”, skupiając się na miastach - urbanistyce i planowaniu przestrzennym.
Zajęcia prowadzi Jagna Badowska architektka SARP prowadząca własne atelier – www.jagnabadowska.pl - oraz kazimierski domek na wynajem, o którym być może słyszeliście – „MYdomek” – otwarty na mieszkańców, zapraszający na wiosenne wydarzenia i wystawy. Podczas zajęć w Koszczycu dyskutujemy o tym, jakie emocje budzi w nas otoczenie. Mówimy. Słuchamy siebie. Obserwujemy. Badamy psychologię przestrzeni, odnotowując uczucia na planach. Uczymy się elementów kompozycji przestrzennej. Rozmawiamy o zrównoważonym rozwoju. Tworzymy mapy mentalne i mapy wrażeń. Sklecamy własną mapę Kazimierza. Porządkujemy myśli. Uczymy się minusy zamieniać w marzenia, a te w zestawienia potrzeb. Bawimy się w konsultacje społeczne. Wreszcie zapoznajemy się z jednym z podstawowych narzędzi do zarządzania wspólną przestrzenią, jakim jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, by wychodząc, z łatwością samodzielnie czytać dokumenty planistyczne i e-mapy. Budujemy zaufanie. Uruchamiamy wyobraźnię i wrażliwość.
Autor: Jagna Badowska, Foto: Anna Soria