NAUCZANIE ZDALNE
Z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa decyzją Ministra Edukacji Narodowej od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. W tym okresie szkoły i placówki oświatowe nie prowadzą zajęć dydaktyczno-wychowawczych. O sposobie jak uczniowie kontynuują naukę, decydują dyrektorzy szkół i nauczyciele.
W Powiecie Puławskim Szkoły poprzez e-dziennik, strony internetowe szkół i placówek oświatowych przekazały informacje rodzicom i uczniom o sposobie nauki oraz planowanych działaniach związanych z e-nauczaniem. Zobligowano również wychowawców klas do bezpośredniego kontaktu elektronicznego z uczniami.
Nauczyciele codziennie utrzymują kontakt ze szkołą i współpracują w zespołach zadaniowych. Część szkół już rozpoczęła naukę zdalną, pozostali przygotowują się do tego typu nauki m.in. uczestnicząc w werbinarium, szkoleniach online na temat zdalnego nauczania. Dyrektorzy na bieżąco monitorują jakimi metodami komunikują się nauczyciele z uczniami. Pracując w zespołach przedmiotowych odbywają się konsultacje online i telefoniczne i co do wyboru stron internetowych do nauki, sposobów i form.
Szkoły robią wszystko, by zawieszenie lekcji dotknęło uczniów w jak najmniejszym stopniu. Podczas zawieszenia zajęć w szkołach nauczyciele wspierają uczniów i przekazują materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie opieką objęci są uczniowie, którzy przygotowują się do tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego.
Odbywa się to za pomocą dziennika elektronicznego, poczty elektronicznej, platform e -learningowych, edukacyjnych, dysku Google: https://www.gov.pl/web/edukacja/lekcje-z-internetu oraz mediów społecznościowych (messenger, Facebook, Whatsapp).
Obecnie praca zdalna z uczniami obejmuje głównie powtórzenia materiału.
Na stronach niektórych szkół zamieszczane są na bieżąco zalecane przez MEN linki do nauki, powtórek materiału oraz materiałów z poszczególnych przedmiotów wyszukiwanych przez nauczycieli przedmiotu.
Nauczyciele kontaktując się z uczniami polecają różnorodne audycje telewizyjne, strony i odpowiednie portale (głównie z arkuszami egzaminacyjnymi dla maturzystów) jak również materiały edukacyjne.
Sporadycznie odbywają się telekonferencje, lekcje online za pomocą komunikatorów.
Nauczyciele udostępniają linki stron internetowych zachęcają i wspierają w rozwiązywaniu testów online (egzamin ósmoklasisty, maturzysty i kwalifikacji w zawodzie). Zlecają też wykonanie określonych zadań.
W niektórych placówkach na portalu społecznościowym utworzono grupy zamknięte - gdzie wychowawcy na bieżąco przekazują informacje, wspierają wychowanków i monitorują ich pracę. W celu udzielania wsparcia psychologicznego, ale i również rozmów dotyczących nauki, spędzania czasu itp. utworzono grupy wsparcia psychologicznego.
Jeżeli przerwa w zajęciach się wydłuży jak zapowiedziało Ministerstwo Edukacji Narodowej, w najbliższych dniach wejdzie w życie rozporządzenie, które ureguluje organizację kształcenia wykorzystującego metody tzw. zdalnego nauczania.
Na stronie MEN https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna można znaleźć wskazówki, z jakich stron, portali czy serwisów można korzystać w pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć.
Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych, dostępnych w Internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych. Adresy przydatnych stron i portali internetowych są na bieżąco uzupełniane.
Źródło: