STAŻE ZAGRANICZNE DLA UCZNIÓW I ABSOLWENTÓW
W naszej szkole realizowany jest Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) zatwierdzony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) w ramach projektu ,,Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”. Jego realizacja jest możliwa dzięki środkom Europejskiego Funduszu Społecznego.
W ramach tego programu uczniowie naszej szkoły mają możliwość odbywania praktyki zawodowej w niemieckich przedsiębiorstwach. Praktyka trwa 1 miesiąc, w ciągu którego uczniowie nabywają i doskonalą kompetencje zawodowe oraz rozwijają sprawność komunikowania się w języku obcym.
Przed wyjazdem uczniowie uczestniczą w różnego typu zajęciach i warsztatach, na których są przygotowywani do odbywania praktyki zagranicznej, a są to:
1. Kurs języka niemieckiego;
2. Trening zespołowy;
3. Rozwijanie kompetencji kluczowych;
4. Spotkanie mentalne z niemieckim partnerem.
W naszej szkole zorganizowane zostały wyjazdy dwóch grup wraz z opiekunem.
1. W terminie 3.09.17-30.09.17 wyjechało 10 uczniów : 4 techników logistyków, 3 techników hotelarstwa, 2 kucharzy i 1 cukiernik.
2. W terminie: 25.02.18-24.03.18 wyjechało 17 uczniów: 4 techników logistyków, 2 techników turystyki i 11 techników hotelarstwa.
Przedsiębiorstwa, w których uczniowie odbywają praktykę znajdują się w Turyngii, landzie zwanym ,,Zielonym sercem Niemiec”, gdyż prawie całą jego powierzchnię zajmują lasy w tym Las Turyński i Las Frankoński.
Technicy logistycy podczas miesięcznego pobytu w Niemczech są zakwaterowani w Eisenach, mieście, w którym m.in. urodził się J.S.Bach.
Technicy hotelarstwa i turystyki mieszkają w hotelach na terenie całego landu. W czasie wolnym wszyscy uczniowie mają możliwość zapoznania się z ofertą kulturalną miast, w których mieszkają i uczestniczenia w organizowanych przez nie imprezach.
Wszyscy uczniowie otrzymują na wyjazd tzw. kieszonkowe na swoje potrzeby, ponieważ zarówno zakwaterowanie jak i wyżywienie są fundowane ze środków unijnych.
Praktyka zagraniczna to szansa nie tylko na zdobycie kompetencji zawodowych czy rozwijanie sprawności językowych, ale również możliwość nabycia samodzielności, pewności siebie, nawiązania nowych kontaktów, zapoznania się z kulturą innego kraju i wreszcie wyrobienia umiejętności obchodzenia się z pieniędzmi.
Tekst: Joanna Chojnacka