Zawód pełen aromatów - barista
Wiele rąk dotyka ziaren kawy, zanim trafią one do młynka w odwiedzanej przez nas kawiarni.Wypalone ziarno, które za chwilę ma zamienić się w filiżankę aromatycznego naparu, niesie w sobie potencjał wypracowany ciężką pracą setek, o ile nie tysięcy ludzi.To, czy potencjał ten zostanie w pełni wydobyty, zależy od osoby, która stoi na samym końcu długiej drogi rozpoczynającej się na plantacji w odległych krajach.
Barista, bo o nim tutaj mowa, to osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie procesu ekstrakcji kawy oraz odpowiednie jej podanie klientowi w kawiarni. Baristą można by zatem nazwać każdego pracownika kawiarni, restauracji czy jakiegokolwiek innego lokalu gastronomicznego, który korzystając z ekspresu do kawy (lub innych narzędzi), przyrządza kawę. Bliższe jest mi jednak określanie mianem baristy osób odpowiednio przeszkolonych, posiadających dużą wiedzę na temat kawy oraz złożoności procesu jej zaparzania. Osoby te powinny zachowywać określone standardy w pracy z kawą, a w sytuacjach, gdy świadomie decydują się wykraczać poza nie, powinny być w stanie wyjaśnić, w jakim celu jest to robione oraz jaki efekt w smaku czy aromacie kawy osiągną, zmieniając określone parametry zaparzania.
Trafne jest porównanie pracy baristy do pracy sommeliera. Tak jak eksperci od wina pomagają dobrać odpowiednie wino do każdego dania w restauracji, podają je w odpowiednim naczyniu i w odpowiedniej temperaturze, tak bariści powinni być dla nas przewodnikami po świecie kawy. Od nich należy oczekiwać informacji o pochodzeniu ziaren, składzie mieszanki , sposobie palenia, a także umiejętności przedstawienia jej charakterystyki sensorycznej, czyli smaków i aromatów. Po nich także należy spodziewać się odpowiedniej obsługi klienta, gościnności, chęci do dyskusji o kawie, zachowania czystości w miejscu pracy, a przede wszystkim wspaniałych efektów w filiżance czy kubku z kawą.
Uzyskanie pełnej wiedzy na temat branży kawowej, a tym samym zdobycie tytułu "baristy" wymaga dużego zaangażowania, czasu, a przede wszystkim pasji. Jest kilka dróg, prowadzących do celu. Możemy:
• zatrudnić się w dobrej kawiarni, gdzie poprowadzi nas utytułowany barista posiadający uznaną renomę w branży kawowej
• przejść szkolenie w jednej z film szkoleniowych działających w naszym kraju
• zostać "home-baristą", czyli wyposażyć swoją kuchnie w wszelkie niezbędne urządzenia do parzenia kawy i czerpać wiedzę z portali i blogów o kawie
• założyć własną kawiarnię i uczyć się na własnych błędach, uczestnicząc w targach i warsztatach branżowych
Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie te drogi są tylko początkiem - wprowadzeniem do zawodu, którego tajniki zgłębiać można latami. Dla uczniów z Koszczyca początkiem tej drogi była Restauracja „Na Piętrze” zlokalizowana przy ulicy Nadrzecznej w znanej wszystkim Piekarni Sarzyński , gdzie pod czujnym okiem Pana Piotra Strychalskiego uczestniczyli w kursie baristycznym. Zajęcia odbywały się popołudniami ,w dwóch 9-osobowych grupach i uczestniczyli w nich hotelarze, logistycy, kucharz oraz fryzjer. Dzięki długoletniej współpracy z Piekarnią Sarzyński udało się zorganizować kurs w bardzo atrakcyjnej cenie i w dogodnym dla uczniów terminie.
Następne spotkanie z profesjonalistami z branży gastronomicznej zaplanowano na październik .Jesienią uczniowie Koszczyca wezmą udział w kursie kelnersko-barmańskim ze szczególnym uwzględnieniem zasad branżowego savoir-vivre.
Szczegółowe informacje o kursie dostępne w pracowni hotelarskiej.
Agnieszka Małecka