Hotelarskie szlify na Morzu Bałtyckim
Corocznie, we wrześniu grupa uczniów Technikum Hotelarskiego odbywa praktykę na promach pasażerskich, kursujących na trasie Świnoujście-Ystad. Wyjazdy są możliwe dzięki współpracy szkoły z firmą Unity Line ze Szczecina, którą w 2009 zapoczątkowała Danuta Borzecka, nauczyciel przedmiotów zawodowych. Umowa ze szczecińską firmą umożliwia uczniom naszej szkoły wyjazdy na 2-tygodniowe praktyki na promach pasażerskich: Skania i Polonia.
Unity Line jest jedną z największych firm armatorskich działających na rynku bałtyckich przewozów promowych. Flota spółki obsługuje spedytorów, przewoźników drogowych, kolejowych oraz ruch pasażerski. Promy goszczą rocznie ok.310 000 pasażerów i ponad 220 000 kierowców ciężarówek.
Umowa zawarta z firmą gwarantuje uczniom:
- zakwaterowanie w 3 osobowych kabinach wewnętrznych z prysznicem i toaletą
- pełne, całodobowe wyżywienie w mesie załogowej ( trzy gorące posiłki + nocny bufet z zimnymi przekąskami)
- całodobowy dostęp do zimnych i gorących napojów w mesie załogowej
- całodobowy dostęp do pralni załogowej i środków piorących
- w nagłych zachorowaniach możliwość skorzystania z porady oficera medycznego, opieki pielęgniarki oraz dostępu do podstawowych lekarstw
- możliwość korzystania z bezpłatnej pralni chemicznej
- sale wypoczynkowe z telewizją satelitarną i odtwarzaczem DVD
- możliwość zakupów w sklepie kosmetycznym i butiku po obniżonych cenach
- zwrot kosztów dojazdu do i z praktyk.
Uczniowie odbywający praktyki na promach wykonują prace na wielu stanowiskach: pomagają w recepcji przy kwaterowaniu gości czy sprzedaży kabin w programie CLIFF, programują klucze do kabin w systemie VING CARD, obsługują urządzenia biurowe, w restauracji, kafeterii, barze i sekcji dla kierowców serwują dania, napoje i koktajle, pomagają przy obsłudze gości, przyjmują i realizują zamówienia, a w kuchni doskonalą swoje umiejętności przy pracach na wszystkich etapach produkcji oraz czynnie uczestniczą w przygotowaniach licznych bufetów, wykorzystując nowe techniki ekspozycji i dekoracji takich jak np. carving.
Uczestnicy praktyk poznają specyficzny charakter pracy hotelarzy i gastronomów na morzu. Praktykanci mają okazję do posługiwania się językiem obcym jak również zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności, które na pewno będą przydatne w ich dalszej karierze zawodowej. Na zakończenie każda osoba otrzymuje pisemne zaświadczenie o odbyciu praktyki na promie. Zaświadczenie ma formę opinii, w dwóch wersjach językowych i jest dodatkowym atutem podczas ubiegania się o pracę zawodową.
Wyjazdy na takie praktyki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Praktyki na promach są niezapomnianą przygodą wprowadzającą w życie zawodowe początkujących hotelarzy, przygodą która uczy odpowiedzialności i samodzielności z dala od domu rodzinnego i szkoły.